CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 12.6-16mm M20 with Lock Nut IP2X
CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 12.6-16mm M20 with Lock Nut IP2X
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M20, 10 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 12.6 mm Min. Sheath OD, 16 mm Max. Sheath OD, 12.6 mm Max. Bedding OD, 0.9 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, For Steel Wire Armoured and Aluminium Armoured Cable, 22 mm Width Across Flats, 25 mm Width Across Corners, IP2X, Brass Body, Nickel Plated Finish, -65 to 120 deg C, 33 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CCG |
| Range Name | Type BW Captive Cone |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0503-0 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP2X |
| For Use With | Steel Wire Armoured and Aluminium Armoured Cable |
| Max. Bedding OD | 12.6 mm |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Max. Sheath OD | 16 mm |
| Min. Sheath OD | 12.6 mm |
| Min. Armour Wire | 0.9 mm |
| Overall Length | 33 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 25 mm |
| Width Across Flats | 22 mm |
Description
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M20, 10 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 12.6 mm Min. Sheath OD, 16 mm Max. Sheath OD, 12.6 mm Max. Bedding OD, 0.9 mm Min. Armour Wire, 1.25 mm Max. Armour Wire, For Steel Wire Armoured and Aluminium Armoured Cable, 22 mm Width Across Flats, 25 mm Width Across Corners, IP2X, Brass Body, Nickel Plated Finish, -65 to 120 deg C, 33 mm Overall Length
