Ordinary Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 4mm 250/440V Copper PVC/PVC Grey
Ordinary Duty Flexible Cable 2 Core & Earth 4mm 250/440V Copper PVC/PVC Grey
Flexible Cable, Ordinary Duty, 2 Core & Earth, 4 mm, Class 5 Stranded Copper, 250/440 Volt, 11.5 mm Overall Diameter, 46 mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Brown Light Blue Green/Yellow Cores, Grey Sheath, Static - 90 deg C Flexible - 60 deg C, AS/NZS 3191
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20270745 |
| Product Type | Flexible Cable |
| Voltage | 250-440 Volt |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Class 5 Stranded Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Sheath Colour | Grey |
| Overall Diameter | 11.5 mm |
| Temperature | Static: 90 deg C Flexible: 60 deg C |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Bend Radius | 46 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 3191 |
Description
Flexible Cable, Ordinary Duty, 2 Core & Earth, 4 mm, Class 5 Stranded Copper, 250/440 Volt, 11.5 mm Overall Diameter, 46 mm Bend Radius, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Brown Light Blue Green/Yellow Cores, Grey Sheath, Static - 90 deg C Flexible - 60 deg C, AS/NZS 3191
