6mm Flat TPS Cable Black/Red/Green/Yellow 500mtr
6mm Flat TPS Cable Black/Red/Green/Yellow 500mtr
Flat TPS Cable, 6 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 7/1.04 mm Strands, 3.1 mm Nominal Diameter, 15.3 mm x 7.1 mm Overall Diameter, 2.5 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 30 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 3.08 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20200020 |
| Bend Radius | 30 mm |
| Conductor Resistance | DC: 3.08 Ohm/km |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 100 mtr |
| Nominal Diameter | 3.1 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.3 mm x 7.1 mm |
| Product Type | Flat TPS Cable |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 |
| Sheath Colour | White |
| Stranding | 7/1.04 mm |
| Voltage | 450-750 Volt |
| Temperature | 90 deg C |
Description
Flat TPS Cable, 6 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core + Earth, 7/1.04 mm Strands, 3.1 mm Nominal Diameter, 15.3 mm x 7.1 mm Overall Diameter, 2.5 mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 30 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 3.08 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
