4mm Flat TPS Cable Black/Red 100mtr
4mm Flat TPS Cable Black/Red 100mtr
Flat TPS Cable, 4 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 7/0.85 mm Strands, 2.6 mm Nominal Diameter, 10.7 mm x 6.5 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, 25 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20200014 |
| Bend Radius | 25 mm |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 100 mtr |
| Nominal Diameter | 2.6 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 10.7 mm x 6.5 mm |
| Product Type | Flat TPS Cable |
| Sheath Material | 3V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.2 |
| Sheath Colour | White |
| Stranding | 7/0.85 mm |
| Voltage | 450-750 Volt |
| Temperature | 90 deg C |
Description
Flat TPS Cable, 4 mm, Annealed Copper, 450-750 Volt, 2 Core, 7/0.85 mm Strands, 2.6 mm Nominal Diameter, 10.7 mm x 6.5 mm Overall Diameter, 100 mtr Length, 25 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, Red/Black Core, V-90 PVC Insulation, 3V-90 PVC Sheath, White Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.2
