4mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
4mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
Circular Cable Unarmoured, 4mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/0.85mm Strands, 2.6mm Nominal Diameter, 13.2mm Overall Diameter, 2.5mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 55mm Bend Radius, 1mm Insulation Thickness, DC: 4.61 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199558 |
| Bend Radius | 55 mm |
| Conductor Resistance | DC: 4.61 Ohm/km |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Length | 100 mtr |
| Nominal Diameter | 2.6 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 13.2 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/0.85 mm |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable Unarmoured, 4mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/0.85mm Strands, 2.6mm Nominal Diameter, 13.2mm Overall Diameter, 2.5mm Earth Conductor, 100 mtr Length, 55mm Bend Radius, 1mm Insulation Thickness, DC: 4.61 Ohm/km Conductor Resistance, Red/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 75 deg C, AS/NZS 5000.1
