35mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1mtr
35mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1mtr
Circular Power Cable, Unarmoured, 3 Core & Earth, 35mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 19/1.53mm Strands, 7.7mm Nominal Diameter, 25.3mm Overall Diameter, 150mm Bend Radius, 0.9mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 0.524 Ohm/km, V-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199659 |
| Bend Radius | 150 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.524 Ohm/km |
| Conductor Size | 35 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Insulation Material | XLPE |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Nominal Diameter | 7.7 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 25.3 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 19/1.53 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, Unarmoured, 3 Core & Earth, 35mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 19/1.53mm Strands, 7.7mm Nominal Diameter, 25.3mm Overall Diameter, 150mm Bend Radius, 0.9mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 0.524 Ohm/km, V-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
