SDI Cable XLPE 1 Core 300mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
SDI Cable XLPE 1 Core 300mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper XLPE/PVC Black
Single Core Double Insulated Cable, XLPE, 1 Core, 300 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 61/2.52 mm Strands, 22.7 mm Nominal Diameter, 30.3 mm Overall Diameter, 180 mm Bend Radius, 1.8 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC: 0.0601 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Natural Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199520 |
| Bend Radius | 180 mm |
| Conductor Size | 300 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.0601 Ohm/km |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colour | Natural |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.8 mm |
| Nominal Diameter | 22.7 mm |
| Overall Diameter | 30.3 mm |
| Product Type | Circular XLPE SDI |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 61/2.52 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Single Core Double Insulated Cable, XLPE, 1 Core, 300 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 61/2.52 mm Strands, 22.7 mm Nominal Diameter, 30.3 mm Overall Diameter, 180 mm Bend Radius, 1.8 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC: 0.0601 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Natural Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 5000.1
