16mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1000mtr
16mm Orange Circular Cable Unarmoured XLPE/PVC 1000mtr
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 16mm, Plain Annealed copper, 0.6/1 kV, 7/1.65mm Strands, 4.95mm Nominal Diameter, 6mm Earth Conductor, 21.6mm Overall Diameter, 85mm Bend Radius, 0.7mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 1.15 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1000 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199723 |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Sheath Colour | Orange |
| Overall Diameter | 21.6 mm |
| Temperature | -15 to 90 deg C |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Earth Conductor Size | 6 mm |
| Bend Radius | 85 mm |
| Conductor Resistance | DC: 1.15 Ohm/km |
| Insulation Material | XLPE |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Nominal Diameter | 4.95 mm |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/1.65 mm |
Description
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 16mm, Plain Annealed copper, 0.6/1 kV, 7/1.65mm Strands, 4.95mm Nominal Diameter, 6mm Earth Conductor, 21.6mm Overall Diameter, 85mm Bend Radius, 0.7mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC - 1.15 Ohm/km, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, -15 to 90 deg C, AS/NZS 5000.1
