1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 100mtr
Circular Control Cable, Unarmoured, 20 Core & Earth, 1.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 27.6 mm Overall Diameter, 340 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC: 13.6 Ohm/km, PVC Insulation, PVC Sheath, Numbered Core, Black Sheath
| Brand | Generic |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20199965 |
| Bend Radius | 340 mm |
| Conductor Resistance | DC: 13.6 Ohm/km |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 20 Core + Earth |
| Overall Diameter | 27.6 mm |
| Product Type | Circular Control Unarmoured |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Control Cable, Unarmoured, 20 Core & Earth, 1.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 27.6 mm Overall Diameter, 340 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: DC: 13.6 Ohm/km, PVC Insulation, PVC Sheath, Numbered Core, Black Sheath
