Canadian Solar KuPower Solar Panel High Efficiency 300 Watt Poly-Crystalline 120 Cells
Canadian Solar KuPower Solar Panel High Efficiency 300 Watt Poly-Crystalline 120 Cells
Solar Panel, CS3K Model, Polycrystalline, 120 Cells, 300 Watt, 32.7 Volt, 9.18 Amp, 39.3 Volt Open Circuit, 9.65 Amp Short Circuit Current, 30 Amp Max. Fuse Current, 1500 Volt (IEC/UL) or 1000 Volt (IEC/UL) Max. System Voltage, 18.1% Efficiency, 0-5 Watt Power Tolerance, T4 Series Connector, 4 mm (IEC), 12 AWG (UL) Output Cables, IP68, 3 Diodes Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 3.2 mm Tempered Glass Front Glass, 0.36%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1675 mm x 992 mm x 35 mm, 18.5 kg, IEC 61215/IEC 61730/CE/CQC/MCS/INMETRO, CEC listed
| Brand | Canadian Solar |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CSLCS3K-P300 |
| Certifications | IEC 61215/IEC 61730/CE/CQC/MCS/INMETRO CEC listed |
| Cell Type | Polycrystalline |
| Connector Type | T4 Series |
| Efficiency | 18.10% |
| Frame Construction | Anodized Aluminium |
| Front Glass | 3.2mm Tempered Glass |
| Height | 35 mm |
| Item Weight | 18.5 kg |
| Junction Box | IP68/3 Diodes |
| Length | 1675 mm |
| Model | CS3K |
| Max. System Voltage | 1500 Volt (IEC/UL) or 1000 Volt (IEC/UL) |
| Number Of Cells | 120 |
| Output Cables | 4 mm (IEC)/12 AWG (UL) |
| Operating Temperature | -40 to 85 deg C |
| Power Tolerance | 0 - 5 Watt |
| Temperature Coefficient | 0.36%/deg C |
| Product Type | Solar Panels |
| Wattage | 300 Watt |
| Width | 992 mm |
Description
Solar Panel, CS3K Model, Polycrystalline, 120 Cells, 300 Watt, 32.7 Volt, 9.18 Amp, 39.3 Volt Open Circuit, 9.65 Amp Short Circuit Current, 30 Amp Max. Fuse Current, 1500 Volt (IEC/UL) or 1000 Volt (IEC/UL) Max. System Voltage, 18.1% Efficiency, 0-5 Watt Power Tolerance, T4 Series Connector, 4 mm (IEC), 12 AWG (UL) Output Cables, IP68, 3 Diodes Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 3.2 mm Tempered Glass Front Glass, 0.36%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1675 mm x 992 mm x 35 mm, 18.5 kg, IEC 61215/IEC 61730/CE/CQC/MCS/INMETRO, CEC listed
