Siemens Ozoflex Submersible Flexible Cable Rubber 2 Core + Earth 2.5mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Siemens Ozoflex Submersible Flexible Cable Rubber 2 Core + Earth 2.5mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Submersible Cable, 2.5 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 11.2 mm Overall Diameter, Static 44.8 mm Flexible 56 mm Bend Radius, 15 N/mm Tensile Strength, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CSP Elastomer Sheath, Black Sheath, -25 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3191 AS/NZS 5000-1 AS/NZS 3008.1.1:2009
| Brand | Cables Plus |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 18500 |
| Bend Radius | Static 44.8 mm/Flexible 56 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Brown/Blue/Green/Yellow |
| Insulation Material | EPR |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 11.2 mm |
| Product Type | Submersible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CSP Elastomer |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3191 AS/NZS 5000-1 AS/NZS 3008.1.1:2009 |
| Stranding | 50/0.25 mm |
| Temperature | -25 deg C |
| Tensile Strength | 15 Nm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Submersible Cable, 2.5 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 50/0.25 mm Strands, 11.2 mm Overall Diameter, Static 44.8 mm Flexible 56 mm Bend Radius, 15 N/mm Tensile Strength, Brown/Blue/Green/Yellow Core, EPR Insulation, CSP Elastomer Sheath, Black Sheath, -25 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 3191 AS/NZS 5000-1 AS/NZS 3008.1.1:2009
