CMI Instrumentation Cable Armoured 1 Pair Overall Screened 0.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
CMI Instrumentation Cable Armoured 1 Pair Overall Screened 0.5mm 110/150V PVC/SWA/PVC Black
Instrumentation Cable, Armoured, 1 Pair, Overall Screened, 0.5 mm, Bare Annealed Copper, 110/150 Volt, 7/0.3 mm Strands, 5.6 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: 38.4 Ohm/km, Aluminium/Polyester Tape Screen, Steel Wire Armour, Flame Retardant V-90 PVC Insulation, LSZH V-90 PVC Sheath, Black White Cores, Black Sheath
| Brand | Cables Plus |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 15224 |
| Armour Material | Steel Wire |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White |
| Conductor Resistance | 38.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Insulation Material | Flame Retardant V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 5.6 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Armoured |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | LSZH V-90 PVC |
| Stranding | 7/0.3 mm |
| Voltage | 110-150 Volt |
Description
Instrumentation Cable, Armoured, 1 Pair, Overall Screened, 0.5 mm, Bare Annealed Copper, 110/150 Volt, 7/0.3 mm Strands, 5.6 mm Overall Diameter, 0.4 mm Insulation Thickness, Conductor Resistance: 38.4 Ohm/km, Aluminium/Polyester Tape Screen, Steel Wire Armour, Flame Retardant V-90 PVC Insulation, LSZH V-90 PVC Sheath, Black White Cores, Black Sheath
