Cables Plus 10mm SDI Cable 1mtr
Cables Plus 10mm SDI Cable 1mtr
SDI Cable, 10 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 99 Amp, 1 Core, 294/0.2 mm Strands, 8.7 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, Static 43.5 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1.91 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 Insulation, White Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, Static -40 to 110 deg C Flexble: -25 to 90 deg C, AS/NZS 1125 IEC 60332-1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cables Plus |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 12803 |
| Bend Radius | Static 43.5 mm |
| Conductor Resistance | 1.91 Ohm/km |
| Conductor Size | 10 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Current | 99 Amp |
| Insulation Colour | White |
| Insulation Material | X-HF-110 |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 8.7 mm |
| Product Type | SDI Cable |
| Sheath Material | HFS-110-TP |
| Standards | AS/NZS 1125 IEC 60332-1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808 |
| Sheath Thickness | 1.4 mm |
| Sheath Colour | Orange |
| Stranding | 294/0.2 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Temperature | Static -40 to 110 deg C Flexble: -25 to 90 deg C |
Description
SDI Cable, 10 mm, Annealed Copper, 0.6-1 kV, 99 Amp, 1 Core, 294/0.2 mm Strands, 8.7 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, Static 43.5 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1.91 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 Insulation, White Insulation, HFS-110-TP Sheath, Orange Sheath, Static -40 to 110 deg C Flexble: -25 to 90 deg C, AS/NZS 1125 IEC 60332-1 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 3808
