Cabac XLP Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined General Purpose 6.4-3.2mm 5M Clear
Cabac XLP Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined General Purpose 6.4-3.2mm 5M Clear
Heatshrink Tubing, Thin Wall, Plain Unlined, Shrink Diameter From 6.4 mm to 3.2 mm, Shrink Ratio: 2:1, Wall Thickness Recovered: 0.56 mm, 5 mtr Length, 600 Volt, Dielectric Strength: 20 kV/mm, Tensile Strength: 16 MPa, Shrink Temperature: 100 Deg C, Elongation: 400%, Flammability Rating: ASTM-D-2671, VW-1, XLPO, Clear, -75 to 135 Deg C, Reel
| Brand | Cabac |
|---|---|
| Range Name | XLP Tubing |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XLP7CL-5M |
| Colour | Clear |
| Elongation | 400% |
| Dielectric Strength | 20 kV/mm |
| Flammability Rating | ASTM-D-2671/VW-1 |
| Length | 5 mtr |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 6.4 mm |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Diameter To | 3.2 mm |
| Temperature | -75 to 135 Deg C |
| Tensile Strength | 16 MPa |
| Shrink Temperature | 100 Deg C |
| Voltage | 600 Volt |
| Wall Type | Thin |
| Wall Thickness Recovered | 0.56 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Thin Wall, Plain Unlined, Shrink Diameter From 6.4 mm to 3.2 mm, Shrink Ratio: 2:1, Wall Thickness Recovered: 0.56 mm, 5 mtr Length, 600 Volt, Dielectric Strength: 20 kV/mm, Tensile Strength: 16 MPa, Shrink Temperature: 100 Deg C, Elongation: 400%, Flammability Rating: ASTM-D-2671, VW-1, XLPO, Clear, -75 to 135 Deg C, Reel
