Cabac XLP Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined General Purpose 9.5-4.8mm 50M Blue
Cabac XLP Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined General Purpose 9.5-4.8mm 50M Blue
The CABAC XLP range of thin wall heat shrink tubing is used to insulate, protect and colour code conductors in a range of applications related to the electrical and associated industries. This general-purpose heat shrink provides electrical and mechanical protection, while also defending against environmental factors such as common fluids and/or solvents. Our thin wall heat shrink sleeving is flexible, flame retardant, and resistant to impact, abrasion and UV radiation. The XLP range of heat shrink tubing is made from polyolefin that has been cross-linked using high-energy electron beam technology. Upon the application of heat, the tubing will shrink down to approximately 50% of its pre-shrink diameter to deliver tight-fitting electrical and environmental insulation.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | XLP Tubing |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | XLP10BL |
| Colour | Blue |
| Elongation | 400% |
| Dielectric Strength | 20 kV/mm |
| Flammability Rating | ASTM D2671/VW1 |
| Length | 50 mtr |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 9.5 mm |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Diameter To | 4.8 mm |
| Temperature | -75 to 135 Deg C |
| Tensile Strength | 10.4 Mpa |
| Shrink Temperature | 105 deg C |
| Voltage | 600 Volt |
| Wall Type | Thin |
| Wall Thickness Recovered | 0.62 mm |
Description
The CABAC XLP range of thin wall heat shrink tubing is used to insulate, protect and colour code conductors in a range of applications related to the electrical and associated industries. This general-purpose heat shrink provides electrical and mechanical protection, while also defending against environmental factors such as common fluids and/or solvents. Our thin wall heat shrink sleeving is flexible, flame retardant, and resistant to impact, abrasion and UV radiation. The XLP range of heat shrink tubing is made from polyolefin that has been cross-linked using high-energy electron beam technology. Upon the application of heat, the tubing will shrink down to approximately 50% of its pre-shrink diameter to deliver tight-fitting electrical and environmental insulation.
