Cabac STDW Heatshrink Tubing Thick Wall Adhesive Lined 75-22mm 1M Black
Cabac STDW Heatshrink Tubing Thick Wall Adhesive Lined 75-22mm 1M Black
Heatshrink Tubing, Thick Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 75 mm to 22 mm, Wall Thickness Recovered: 4.1 mm, 1 mtr Length, Dielectric Strength: 19 kV/mm, Tensile Strength: 14 MPa, Elongation: 400%, XLPO, Black, -55 to 135 Deg F
| Brand | Cabac |
|---|---|
| Range Name | STDW Tubing |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | STDW72/22PA |
| Colour | Black |
| Dielectric Strength | 19 kV/mm |
| Elongation | 400% |
| Length | 1 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Shrink Diameter From | 75 mm |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter To | 22 mm |
| Temperature | -55 to 135 Deg F |
| Tensile Strength | 14 MPa |
| Wall Thickness Recovered | 4.1 mm |
| Wall Type | Thick |
Description
Heatshrink Tubing, Thick Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 75 mm to 22 mm, Wall Thickness Recovered: 4.1 mm, 1 mtr Length, Dielectric Strength: 19 kV/mm, Tensile Strength: 14 MPa, Elongation: 400%, XLPO, Black, -55 to 135 Deg F
