Cabac SMDW Heatshrink Tubing Medium Wall Adhesive Lined 40-12mm 1.2M Black
Cabac SMDW Heatshrink Tubing Medium Wall Adhesive Lined 40-12mm 1.2M Black
SMDW/STDW flexible heat shrinkable tubing is made from radiation cross linked Polyolefin. Specially designed for insulating, protecting and sealing electrical connections and joints in medium and low-voltage cables. It is also resistant to chemicals, UV, moisture and oils.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | SMDW Tubing |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | SMDW40/12TK |
| Colour | Black |
| Dielectric Strength | 0.6/1 kV |
| Elongation | 350% |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Shrink Diameter From | 40 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Material | Cross-Linked Polyolefin |
| Shrink Diameter To | 12 mm |
| Shrink Temperature | 105 to 135 deg C |
| Temperature | -55 to 110 Deg C |
| Tensile Strength | 12 Mpa |
| Voltage | 0.6/1 kV |
| Wall Thickness Recovered | 2.5 mm |
| Wall Type | Medium |
Description
SMDW/STDW flexible heat shrinkable tubing is made from radiation cross linked Polyolefin. Specially designed for insulating, protecting and sealing electrical connections and joints in medium and low-voltage cables. It is also resistant to chemicals, UV, moisture and oils.
