Cabac Cable Clip 4.6 mm 19.4 mm Nylon 66 Black 25 Pack
Cabac Cable Clip 4.6 mm 19.4 mm Nylon 66 Black 25 Pack
CABAC P clips provide an economical, secure way to mount cables and looms to just about any surface, including walls and cabinets.. Our black P clips are manufactured from Nylon 66, a durable material that suits most indoor applications. The clip edges are radiused to prevent them from damaging the cable or bundle.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PCBK-20 |
| Colour | Black |
| Body Material | Nylon 66 |
| Max. Bundle OD | 19.4 mm |
| Length | 35 mm |
| Pack Size | 25 Pack |
| Product Type | Cable Clips & Clamps |
| Mounting Hole Diameter | 4.6 mm |
| Temperature | -40 to 90 deg C |
| Thickness | 1.5 mm |
| Mounting Method | Screw/Bolt |
| Width | 12 mm |
| Shape | P |
Description
CABAC P clips provide an economical, secure way to mount cables and looms to just about any surface, including walls and cabinets.. Our black P clips are manufactured from Nylon 66, a durable material that suits most indoor applications. The clip edges are radiused to prevent them from damaging the cable or bundle.
