Cabac Snap Bushing 12.7 mm Hole Dia Nylon Black 100 Pack
Cabac Snap Bushing 12.7 mm Hole Dia Nylon Black 100 Pack
Sharp edges can easily damage cables passing through panel holes. Our Nylon bushes (grommets) are a quick and easy solution to this common problem, creating a smooth surface that protects cables against cuts and abrasions sustained from sharp chassis.. Installation is straightforward - the Nylon bush grommet snaps into place using self contained locking teeth to secure it to the panel hole. With the raw edges covered, feeding cables through the panel hole is a smooth and simple process. Alternatively, split bushing is available for when you need to retrofit cable protection to existing installations.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NSB13 |
| Body Material | Nylon |
| Chassis Thickness | 0.8-3.2 mm |
| Inside Diameter | 8.2 mm |
| For Use With | Nylon Plug |
| Colour | Black |
| Length | 10.3 mm |
| Mounting Hole Diameter | 12.7 mm |
| Outside Diameter | 14.5 mm |
| Product Type | Grommets Plugs & Bushes |
| Pack Size | 100 Pack |
Description
Sharp edges can easily damage cables passing through panel holes. Our Nylon bushes (grommets) are a quick and easy solution to this common problem, creating a smooth surface that protects cables against cuts and abrasions sustained from sharp chassis.. Installation is straightforward - the Nylon bush grommet snaps into place using self contained locking teeth to secure it to the panel hole. With the raw edges covered, feeding cables through the panel hole is a smooth and simple process. Alternatively, split bushing is available for when you need to retrofit cable protection to existing installations.
