Cabac Heat Shrink Cable Gloves 4 Finger 130-52mm 52-15mm Black
Cabac Heat Shrink Cable Gloves 4 Finger 130-52mm 52-15mm Black
Heat Shrink Cable Gloves, 4 Finger, Minimum Expanded ID: 130 mm, Maximum Recovered ID: 52 mm, 175 mm Recovered Length, 240 mm Expanded Length, Core Diameters From 52 mm to 15 mm, 4 Cores, 3.7 mm Wall Thickness, Tensile Strength: 18 MPa, Cross-Linked Polyolefin, Black, -40 to 110 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KEV460 |
| Colour | Black |
| Core Diameter From | 52 mm |
| Core Diameter To | 15 mm |
| Expanded Length | 240 mm |
| Maximum Recovered Inside Diameter | 52 mm |
| Minimum Expanded Inside Diameter | 130 mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Product Type | Heatshrink Caps & Gloves |
| Recovered Length | 175 mm |
| Temperature | -40 to 110 deg C |
| Wall Thickness | 3.7 mm |
| Tensile Strength | 18 MPa |
Description
Heat Shrink Cable Gloves, 4 Finger, Minimum Expanded ID: 130 mm, Maximum Recovered ID: 52 mm, 175 mm Recovered Length, 240 mm Expanded Length, Core Diameters From 52 mm to 15 mm, 4 Cores, 3.7 mm Wall Thickness, Tensile Strength: 18 MPa, Cross-Linked Polyolefin, Black, -40 to 110 deg C
