Cabac Heat Shrink Cable Gloves 4 Finger 40-15mm 14-3.5mm Black
Cabac Heat Shrink Cable Gloves 4 Finger 40-15mm 14-3.5mm Black
Heatshrink Gloves 4 Way, 40 mm Minimum Expanded Inside Diameter, 15 mm Maximum Recovered Inside Diameter, 95 mm Recovered Length, 100 mm Expanded Length, 12 mm, 5 mm Core Diameter, 4, 2.2 mm Wall Thickness, 14 Mpa Tensile Strength, Black, -40 to 110 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KEV420 |
| Colour | Black |
| Core Diameter From | 12 mm |
| Core Diameter To | 5 mm |
| Expanded Length | 100 mm |
| Maximum Recovered Inside Diameter | 15 mm |
| Minimum Expanded Inside Diameter | 40 mm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Product Type | Heatshrink Caps & Gloves |
| Recovered Length | 95 mm |
| Temperature | -40 to 110 deg C |
| Tensile Strength | 14 Mpa |
| Wall Thickness | 2.2 mm |
Description
Heatshrink Gloves 4 Way, 40 mm Minimum Expanded Inside Diameter, 15 mm Maximum Recovered Inside Diameter, 95 mm Recovered Length, 100 mm Expanded Length, 12 mm, 5 mm Core Diameter, 4, 2.2 mm Wall Thickness, 14 Mpa Tensile Strength, Black, -40 to 110 deg C
