Cabac Cable Grommet Flexible Natural 1 Roll
Cabac Cable Grommet Flexible Natural 1 Roll
Flexible grommets provide protection from sharp edges that have the potential to cut or abrade cables passing through panel holes. This type of grommet will adapt to fit the shape of the panel hole, ideal for situations when the opening has an irregular shape and traditional grommets will not suit.. Flexible grommet edging is easy to install and we have a range of sizes to choose from. Note the panel depth that each size can accommodate to ensure that you select the right grommet for your application. The product then simply snaps into place where required for simple protection that helps to prevent damage and extends the life of your cable.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | RO |
| Vendor Product | FG2.4 |
| Depth | 2.4 mm |
| Colour | Natural |
| Length | 2 Mtr |
| Outside Diameter | 2.4 mm |
| Panel Size | 1.6-2.4 mm |
| Product Type | Grommets Plugs & Bushes |
| Pack Size | 1 Roll |
| Temperature | 90 deg C |
Description
Flexible grommets provide protection from sharp edges that have the potential to cut or abrade cables passing through panel holes. This type of grommet will adapt to fit the shape of the panel hole, ideal for situations when the opening has an irregular shape and traditional grommets will not suit.. Flexible grommet edging is easy to install and we have a range of sizes to choose from. Note the panel depth that each size can accommodate to ensure that you select the right grommet for your application. The product then simply snaps into place where required for simple protection that helps to prevent damage and extends the life of your cable.
