Cabac Metal Cable Gland Armoured General Purpose 58-65.9mm M63 IP66
Cabac Metal Cable Gland Armoured General Purpose 58-65.9mm M63 IP66
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M63, 15 mm Thread Length, 58 mm Min. Sheath OD, 65.9 mm Max. Sheath OD, 55.9 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, 83.2 mm Width Across Corners, IP66, Neoprene Rubber Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Type CW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CW63 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Bedding OD | 55.9 mm |
| Min. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 65.9 mm |
| Min. Sheath OD | 58 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Thread Length | 15 mm |
| Seal Material | Neoprene Rubber |
| Thread Size | M63 |
| Width Across Corners | 83.2 mm |
Description
Metal Cable Gland, Armoured, General Purpose, M63, 15 mm Thread Length, 58 mm Min. Sheath OD, 65.9 mm Max. Sheath OD, 55.9 mm Max. Bedding OD, 2.5 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, 83.2 mm Width Across Corners, IP66, Neoprene Rubber Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish
