Cabflx Flexible Conduit Metal Liquid Tight Heavy Duty 16mm 25M Hot Dip Galvanised Steel/PVC Grey
Cabflx Flexible Conduit Metal Liquid Tight Heavy Duty 16mm 25M Hot Dip Galvanised Steel/PVC Grey
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Heavy Duty, 16 mm, 12.6 mm ID, 17.8 mm OD, 25 mtr, 50 mm Bend Radius, IP66, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, PVC Sheath, Grey Sheath, -10 to 105 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabflx |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | RO |
| Vendor Product | CLT16GR |
| Bend Radius | 50 mm |
| Conduit Size | 16 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 25 mtr |
| Inside Diameter | 12.6 mm |
| Product Type | Flex Conduit Liquid Tight |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 17.8 mm |
| Temperature | -10 to 105 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Heavy Duty, 16 mm, 12.6 mm ID, 17.8 mm OD, 25 mtr, 50 mm Bend Radius, IP66, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, PVC Sheath, Grey Sheath, -10 to 105 deg C
