Cabac Crimp Link Reducing Copper 95mm 25mm 65mm OAL
Cabac Crimp Link Reducing Copper 95mm 25mm 65mm OAL
The CABAC copper reducing link range are a barrier type, so they can be used in any situation where an impermeable barrier to oils or water is required.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Reducing Links Copper |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CASR95/25 |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| From Number of Crimps | 1 |
| Ductile Rating | 40% |
| From Crimping Die | HT130-C-95 |
| From Conductor Size | 95 mm |
| From Inside Diameter | 13.5 mm |
| Overall Length | 65 mm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Resistivity | 1.738 micro-Ohm/cm |
| To Conductor Size | 25 mm |
| To A-F Hex Die | 7.7 mm |
| Product Type | Links Reducing Type |
| To Crimping Die | HT130-C-25 |
| To Number of Crimps | 1 |
| To Inside Diameter | 7.5 mm |
Description
The CABAC copper reducing link range are a barrier type, so they can be used in any situation where an impermeable barrier to oils or water is required.
