Cabac Crimp Link Reducing Copper 25mm 16mm 50mm OAL
Cabac Crimp Link Reducing Copper 25mm 16mm 50mm OAL
The CABAC copper reducing link range are a barrier type, so they can be used in any situation where an impermeable barrier to oils or water is required.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CASR25/16 |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| From Number of Crimps | 1 |
| From A-F Hex Die | 7.7 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| From Crimping Die | HT130-C-25 |
| From Conductor Size | 25 mm |
| From Inside Diameter | 7.1 mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Resistivity | 1.738 micro-Ohm/cm |
| To Conductor Size | 16 mm |
| To A-F Hex Die | 6.3 mm |
| Product Type | Links Reducing Type |
| To Crimping Die | HT130-C-16 |
| To Number of Crimps | 1 |
| To Inside Diameter | 5.5 mm |
Description
The CABAC copper reducing link range are a barrier type, so they can be used in any situation where an impermeable barrier to oils or water is required.
