Cabac Crimp Link Reducing Copper 185mm 120mm 85mm OAL
Cabac Crimp Link Reducing Copper 185mm 120mm 85mm OAL
Crimp Links, Reducing, Copper, Conductor Size from 185 mm to 120 mm, Inside Diameter from 18.5 mm to 15.5 mm, 85 mm Overall Length, 200 MPa, Ductile Rating: 40%, 1.738 uohm cm Resistivity, 99.7% IACS Conductivity, A/F Hex Die from 20 mm to 16.5 mm, Crimping Die from HT130-C-185 to HT130-C-120, Number of Crimps from 1 to 1, Annealed Copper Body, Copper Conductor, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Reducing Links Copper |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CASR185/120 |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| From Number of Crimps | 1 |
| Ductile Rating | 40% |
| From Crimping Die | HT130-C-185 |
| From Conductor Size | 185 mm |
| From Inside Diameter | 18.5 mm |
| Overall Length | 85 mm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Resistivity | 1.738 uohm/cm |
| To Conductor Size | 120 mm |
| Product Type | Links Reducing Type |
| To Crimping Die | HT130-C-120 |
| To Number of Crimps | 1 |
| To Inside Diameter | 15.5 mm |
Description
Crimp Links, Reducing, Copper, Conductor Size from 185 mm to 120 mm, Inside Diameter from 18.5 mm to 15.5 mm, 85 mm Overall Length, 200 MPa, Ductile Rating: 40%, 1.738 uohm cm Resistivity, 99.7% IACS Conductivity, A/F Hex Die from 20 mm to 16.5 mm, Crimping Die from HT130-C-185 to HT130-C-120, Number of Crimps from 1 to 1, Annealed Copper Body, Copper Conductor, -55 to 155 deg C
