Cabac Crimp Link Standard Copper 630mm 127/2.52 112mm OAL
Cabac Crimp Link Standard Copper 630mm 127/2.52 112mm OAL
Crimp Link, Standard, Copper, 630 mm Conductor, Number of Strands: 127/2.52, 34mm Inside Diameter, Crimping Die: ECW-H3D-630, 4 Crimps, 112 mm Overall Length, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Standard Links Copper |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAS630 |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| A-F Hex Die | 37 mm |
| Conductor Size | 630 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| Crimping Die | ECW-H3D-630 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 34 mm |
| Number of Crimps | 4 |
| Number of Strands | 127/2.52 |
| Overall Length | 112 mm |
| Product Type | Links Standard Copper |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
Crimp Link, Standard, Copper, 630 mm Conductor, Number of Strands: 127/2.52, 34mm Inside Diameter, Crimping Die: ECW-H3D-630, 4 Crimps, 112 mm Overall Length, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
