Cabac Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 50mm M6 Stud 43mm OAL
Cabac Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 50mm M6 Stud 43mm OAL
CABAC Circuit Breaker Lugs are specially made for terminating large cables to circuit breakers. Since flashover distances have reduced, the connecting tunnel in breakers has become narrower, and fitting lugs in 150 to 250A breakers has become a problem because the palms of conventional lugs are too wide. This range of lugs have the same barrel dimensions as the standard range, so normal crimping rules apply, using the correct die for the cable size. Many switchboard builders use flexible cables and this lug features a unique bell mouth, which makes insertion of fine stranded conductors much easier. Made from 99.9%+ cu high conductivity copper, this lug provides the best electrical properties possible. If a lug is not listed for your application please contact CABAC sales, as we are continually adding to the range.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Circuit Breaker Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CALCB50-6 |
| A-F Hex Die | 10.4 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Barrel Length | 22 mm |
| Barrel Type | Bell Mouth |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| Conductor Size | 50 mm |
| Crimping Die | HT130-C-50 |
| Ductile Rating | 40% |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 9.5 mm |
| Current Rating | 150-250 Amp |
| Lug Length | 15 mm |
| Lug Thickness | 3.2 mm |
| Lug Width | 15 mm |
| Number of Crimps | 1 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Resistivity | 1.738 micro-Ohm/cm |
| Overall Length | 43 mm |
| Stud Size | 6 mm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
CABAC Circuit Breaker Lugs are specially made for terminating large cables to circuit breakers. Since flashover distances have reduced, the connecting tunnel in breakers has become narrower, and fitting lugs in 150 to 250A breakers has become a problem because the palms of conventional lugs are too wide. This range of lugs have the same barrel dimensions as the standard range, so normal crimping rules apply, using the correct die for the cable size. Many switchboard builders use flexible cables and this lug features a unique bell mouth, which makes insertion of fine stranded conductors much easier. Made from 99.9%+ cu high conductivity copper, this lug provides the best electrical properties possible. If a lug is not listed for your application please contact CABAC sales, as we are continually adding to the range.
