Cabac Crimp Lug Long Barrel Long Palm Copper 70mm Blank Palm 154mm OAL
Cabac Crimp Lug Long Barrel Long Palm Copper 70mm Blank Palm 154mm OAL
Long Palm Long Barrel Lugs are designed for totally air-tight cable applications. The barrels are internally silver soldered at the palm junction and the inspection window is not present. The long palm can easily accommodate two bolts, for secure termination. All lugs are standard with blank palm, and stud holes can be punched to order. These lugs can easily be modified to make special lugs by bending the palm, cropping the palm or shortening the barrel. Our manufacturing division can modify lugs to your needs, please contact our sales department. They are designed to crimp with standard hexagon dies for the standard range of copper lugs. The tooling is dimensionally compatible with standard Australian tooling.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Long Barrel Long Palm Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL70LPB |
| A-F Hex Die | 11.5 mm |
| Barrel Length | 48 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 70 mm |
| Crimping Die | HT130-C-70 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 11.2 mm |
| Lug Length | 100 mm |
| Lug Thickness | 3.5 mm |
| Lug Width | 21 mm |
| Number of Crimps | 2 |
| Overall Length | 154 mm |
| Palm Size | Blank |
| Palm Type | Long |
| Stud Size | Blank |
| Product Type | Fret Lugs |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
Long Palm Long Barrel Lugs are designed for totally air-tight cable applications. The barrels are internally silver soldered at the palm junction and the inspection window is not present. The long palm can easily accommodate two bolts, for secure termination. All lugs are standard with blank palm, and stud holes can be punched to order. These lugs can easily be modified to make special lugs by bending the palm, cropping the palm or shortening the barrel. Our manufacturing division can modify lugs to your needs, please contact our sales department. They are designed to crimp with standard hexagon dies for the standard range of copper lugs. The tooling is dimensionally compatible with standard Australian tooling.
