Cabac Crimp Lug Long Barrel Copper 240mm M12 Stud 142mm OAL
Cabac Crimp Lug Long Barrel Copper 240mm M12 Stud 142mm OAL
Crimp Lug Long Barrel Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Outdoor Long Barrel, 80mm Barrel, Solder Sealed Palm, 142 mm Overall Length,1 Hole, Number of Strands: 61/2.25, Inside Diameter: 21.2 mm, 40 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, 50 mm Lug Length, A/F Hex Die: 23.1 mm, Crimping Die: HT130-C-240, Number of Crimps: 4, 200 MPa, Annealed Copper Body,Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Long Barrel Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL240LB-12 |
| A-F Hex Die | 23.1 mm |
| Barrel Length | 80 mm |
| Barrel Type | Outdoor Long |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 240 mm |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Crimping Die | HT130-C-240 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 21.2 mm |
| Lug Length | 50 mm |
| Lug Thickness | 7.1 mm |
| Lug Width | 40 mm |
| Number of Crimps | 4 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 61/2.25 |
| Overall Length | 142 mm |
| Palm Type | Solder Sealed |
| Product Type | Lugs Long Barrel |
| Stud Size | M12 Stud |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
Crimp Lug Long Barrel Copper, 240 mm Conductor, M12 Stud, Outdoor Long Barrel, 80mm Barrel, Solder Sealed Palm, 142 mm Overall Length,1 Hole, Number of Strands: 61/2.25, Inside Diameter: 21.2 mm, 40 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, 50 mm Lug Length, A/F Hex Die: 23.1 mm, Crimping Die: HT130-C-240, Number of Crimps: 4, 200 MPa, Annealed Copper Body,Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
