Cabac Crimp Lug Standard Copper 240mm M8 Stud 92mm OAL
Cabac Crimp Lug Standard Copper 240mm M8 Stud 92mm OAL
Crimp Lug, Standard, Copper, 240 mm Conductor, M8 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 38 mm, 92 mm Overall Length, 1 Hole, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, 110 deg C, Inside Diameter: 21.2 mm, 42 mm Lug Length, 40 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 23.1 mm, Crimping Die: HT130-C-240
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL240-8 |
| A-F Hex Die | 23.1 mm |
| Barrel Length | 38 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 240 mm |
| Crimping Die | HT130-C-240 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 21.2 mm |
| Lug Length | 42 mm |
| Lug Thickness | 7.1 mm |
| Lug Width | 40 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 92 mm |
| Stud Size | M8 Stud |
| Product Type | Lugs Standard Copper |
| Temperature | 110 deg C |
Description
Crimp Lug, Standard, Copper, 240 mm Conductor, M8 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 38 mm, 92 mm Overall Length, 1 Hole, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, 110 deg C, Inside Diameter: 21.2 mm, 42 mm Lug Length, 40 mm Lug Width, 7.1 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 23.1 mm, Crimping Die: HT130-C-240
