Cabac Crimp Lug Standard Copper 16mm M8 Stud 39mm OAL
Cabac Crimp Lug Standard Copper 16mm M8 Stud 39mm OAL
CABAC copper crimp lugs are made from 99.9% + cu high conductivity annealed copper which gives the best electrical properties possible. They are capable of withstanding a continuous operating temperature of 155 deg C, which is well above the temperature properties of most lugs. It is our recommendation that CABAC copper crimp lugs should be crimped with standard Australian tooling.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Standard Lugs Copper |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL16-8 |
| A-F Hex Die | 6.3 mm |
| Barrel Length | 19 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 16 mm |
| Crimping Die | HT130-C-16 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 5.5 mm |
| Lug Length | 16 mm |
| Lug Thickness | 1.7 mm |
| Lug Width | 14 mm |
| Number of Crimps | 1 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 7/1.7 |
| Overall Length | 39 mm |
| Stud Size | 8 mm |
| Product Type | Fret Lugs |
| Temperature | 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
CABAC copper crimp lugs are made from 99.9% + cu high conductivity annealed copper which gives the best electrical properties possible. They are capable of withstanding a continuous operating temperature of 155 deg C, which is well above the temperature properties of most lugs. It is our recommendation that CABAC copper crimp lugs should be crimped with standard Australian tooling.
