Cabac Crimp Lug Standard Copper 1000mm Blank Palm 295mm OAL
Cabac Crimp Lug Standard Copper 1000mm Blank Palm 295mm OAL
Crimp Lug, Standard, Copper, 1000 mm Conductor, Blank Palm For Custom Drilling, Standard Barrel, Barrel Length: 110 mm, 295 mm Overall Length, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, 110 deg C, Number of Strands: 127/3.2, Inside Diameter: 44 mm, 125 mm Lug Length, 85 mm Lug Width, 16 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 48 mm, Crimping Die: RHU520-1000, Tensile Strength: 200 MPa
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Standard Lugs Copper |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL1000 |
| A-F Hex Die | 48 mm |
| Barrel Length | 110 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 1000 mm |
| Crimping Die | RHU520-1000 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 44 mm |
| Lug Length | 125 mm |
| Lug Thickness | 16 mm |
| Lug Width | 85 mm |
| Number of Strands | 127/3.2 |
| Overall Length | 295 mm |
| Stud Size | Blank Palm For Custom Drill inchg |
| Product Type | Lugs Standard Copper |
| Temperature | 110 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Description
Crimp Lug, Standard, Copper, 1000 mm Conductor, Blank Palm For Custom Drilling, Standard Barrel, Barrel Length: 110 mm, 295 mm Overall Length, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, 110 deg C, Number of Strands: 127/3.2, Inside Diameter: 44 mm, 125 mm Lug Length, 85 mm Lug Width, 16 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 48 mm, Crimping Die: RHU520-1000, Tensile Strength: 200 MPa
