Cabac Crimp Lug Stalk Bi-Metal 70mm M12 Stud 28mm L Stalk 70mm OAL
Cabac Crimp Lug Stalk Bi-Metal 70mm M12 Stud 28mm L Stalk 70mm OAL
Crimp Lug, Stalk Bi-Metal, 70 mm Conductor, 11.5mm Inside Diameter, M12 Stalk, 28mm Stalk Length, 70 mm Length, 32mm Barrel, 110 MPa, Ductile Rating: 28%, Resistivity: 2.6 µOhm cm Maximum Aluminium, 1.738 µOhm cm Copper, Conductivity: 61.8% IACS Minimum Aluminium, 99.7% IACS Copper, Annealed Bi-Metal Body, Aluminium Conductor Barrel/Copper Stalk, Sleeve Material: Aluminium, -40 to 125 deg C, Number of Strands: 19/2.14, A/F Hex Die: 13.2 mm, Crimping Die: HT-50/70AL, 1 Crimp
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Stalk Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BS70/12 |
| A-F Hex Die | 13.2 mm |
| Body Material | Annealed Bi-Metal |
| Barrel Length | 32 mm |
| Conductivity | 61.8% IACS Min Aluminium : 99.7% IACS Copper |
| Crimping Die | HT-50/70AL |
| Ductile Rating | 28% |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductive Material | Aluminium Barrel/Copper Stalk |
| Number of Crimps | 1 |
| Inside Diameter | 11.5 mm |
| Product Type | Crimp Lug Stalk Type |
| Number of Strands | 19/2.14 |
| Overall Length | 70 mm |
| Stalk Diameter | M12 Stalk |
| Resistivity | 2.6 µOhm/cm Max Aluminium : 1.738 µOhm/cm Copper |
| Stalk Length | 28 mm |
| Tensile Strength | 110 MPa |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
Description
Crimp Lug, Stalk Bi-Metal, 70 mm Conductor, 11.5mm Inside Diameter, M12 Stalk, 28mm Stalk Length, 70 mm Length, 32mm Barrel, 110 MPa, Ductile Rating: 28%, Resistivity: 2.6 µOhm cm Maximum Aluminium, 1.738 µOhm cm Copper, Conductivity: 61.8% IACS Minimum Aluminium, 99.7% IACS Copper, Annealed Bi-Metal Body, Aluminium Conductor Barrel/Copper Stalk, Sleeve Material: Aluminium, -40 to 125 deg C, Number of Strands: 19/2.14, A/F Hex Die: 13.2 mm, Crimping Die: HT-50/70AL, 1 Crimp
