Cabac Crimp Lug Stalk Bi-Metal 150mm M14 Stud 45mm L Stalk 120mm OAL
Cabac Crimp Lug Stalk Bi-Metal 150mm M14 Stud 45mm L Stalk 120mm OAL
Crimp Lug, Stalk Bi-Metal, 150 mm Conductor, 16.5mm Inside Diameter, M14 Stalk, 45mm Stalk Length, 120 mm Length, 60mm Barrel, 110 MPa, Ductile Rating: 28%, Resistivity: 2.6 µOhm cm Maximum Aluminium, 1.738 µOhm cm Copper, Conductivity: 61.8% IACS Minimum Aluminium, 99.7% IACS Copper, Annealed Bi-Metal Body, Aluminium Conductor Barrel/Copper Stalk, Sleeve Material: Aluminium, -40 to 125 deg C, Number of Strands: 37/2.25, A/F Hex Die: 22 mm, Crimping Die: HT-150/185AL, 2 Crimps
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Stalk Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BS150/14 |
| A-F Hex Die | 22 mm |
| Body Material | Annealed Bi-Metal |
| Barrel Length | 60 mm |
| Conductivity | 61.8% IACS Min Aluminium : 99.7% IACS Copper |
| Crimping Die | HT-150/185AL |
| Ductile Rating | 28% |
| Conductor Size | 150 mm |
| Conductive Material | Aluminium Barrel/Copper Stalk |
| Number of Crimps | 2 |
| Inside Diameter | 16.5 mm |
| Product Type | Crimp Lug Stalk Type |
| Number of Strands | 37/2.25 |
| Overall Length | 120 mm |
| Stalk Diameter | M14 Stalk |
| Resistivity | 2.6 µOhm/cm Max Aluminium : 1.738 µOhm/cm Copper |
| Stalk Length | 45 mm |
| Tensile Strength | 110 MPa |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
Description
Crimp Lug, Stalk Bi-Metal, 150 mm Conductor, 16.5mm Inside Diameter, M14 Stalk, 45mm Stalk Length, 120 mm Length, 60mm Barrel, 110 MPa, Ductile Rating: 28%, Resistivity: 2.6 µOhm cm Maximum Aluminium, 1.738 µOhm cm Copper, Conductivity: 61.8% IACS Minimum Aluminium, 99.7% IACS Copper, Annealed Bi-Metal Body, Aluminium Conductor Barrel/Copper Stalk, Sleeve Material: Aluminium, -40 to 125 deg C, Number of Strands: 37/2.25, A/F Hex Die: 22 mm, Crimping Die: HT-150/185AL, 2 Crimps
