Cabac Crimp Lug 4 Core Sector Bi-Metal 240mm M12 Stud 140mm OAL
Cabac Crimp Lug 4 Core Sector Bi-Metal 240mm M12 Stud 140mm OAL
Bi-Metal Sector Lugs can be used to terminate a solid Aluminium conductor. They are crimped with a 'V' shaped nest die and a WW in a 13 tonne tool. The Aluminium barrels are chemically treated to reduce contact resistance and reduce corrosion.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Sector Lugs |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLS240/4-12 |
| Body Material | Annealed Bi-Metal |
| Barrel Length | 63 mm |
| Conductive Material | Aluminium Sleeve/Copper Palm |
| Conductivity | 61.8% IACS Min Aluminium/99.7% IACS Copper |
| Conductor Size | 240 mm |
| Crimping Die | A15/A19 |
| Dimensions | 24 mm W x 17.6 mm H |
| Ductile Rating | 28% |
| Lug Length | 38 mm |
| Finish | Unplated |
| Lug Width | 32 mm |
| Lug Thickness | 8 mm |
| Number of Crimps | 3 |
| Product Type | Lugs For Sector Cables |
| Overall Length | 140 mm |
| Stud Size | M12 |
| Resistivity | 2.6 micro-Ohm/cm - 1.738 micro-Ohm/cm |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Tensile Strength | 110 MPa |
Description
Bi-Metal Sector Lugs can be used to terminate a solid Aluminium conductor. They are crimped with a 'V' shaped nest die and a WW in a 13 tonne tool. The Aluminium barrels are chemically treated to reduce contact resistance and reduce corrosion.
