Cabac Bootlace Ferrule Insulated 95mm 15.5x25mm Pin 44mm OAL Red
Cabac Bootlace Ferrule Insulated 95mm 15.5x25mm Pin 44mm OAL Red
Insulated Bootlace Ferrule, 95 mm, 1 Conductors, 25 mm Pin Length, 15.5 mm Pin Diameter, 19.2 mm Collar Inside Diameter, HNKE, 44 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Red Insulation, Copper Contact, -55 to 105 deg C, 3 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Pre-Insulated Terminals |
| Standard Pack Size | 3 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP9500 |
| Conductor Size | 95 mm |
| Collar Inside Diameter | 19.2 mm |
| Crimping Die | HNKE |
| Contact Material | Copper |
| Number of Conductors | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Insulation Colour | Red |
| Overall Length | 44 mm |
| Pin Length | 25 mm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Pin Diameter | 15.5 mm |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 95 mm, 1 Conductors, 25 mm Pin Length, 15.5 mm Pin Diameter, 19.2 mm Collar Inside Diameter, HNKE, 44 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Red Insulation, Copper Contact, -55 to 105 deg C, 3 Pack
