Cabac Bootlace Ferrule Insulated 4mm 3.2x18mm Pin 26mm OAL Orange
Cabac Bootlace Ferrule Insulated 4mm 3.2x18mm Pin 26mm OAL Orange
Insulated Bootlace Ferrule, 4 mm, 1 Conductors, 18 mm Pin Length, 3.2 mm Pin Diameter, 4.8 mm Collar Inside Diameter, HNKE12/HNKE5/HNKE9/HNKE10/HNKE11/HNKE7, 26 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Orange Insulation, Copper Contact, Tin Electroplated, -55 to 105 deg C, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Pre-Insulated Terminals |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP400-18 |
| Conductor Size | 4 mm |
| Collar Inside Diameter | 4.8 mm |
| Crimping Die | HNKE12 / HNKE5 / HNKE9 / HNKE10 / HNKE11 / HNKE7 |
| Contact Material | Copper |
| Number of Conductors | 1 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Insulation Material | Nylon |
| Insulation Colour | Orange |
| Overall Length | 26 mm |
| Pin Length | 18 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Pin Diameter | 3.2 mm |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 4 mm, 1 Conductors, 18 mm Pin Length, 3.2 mm Pin Diameter, 4.8 mm Collar Inside Diameter, HNKE12/HNKE5/HNKE9/HNKE10/HNKE11/HNKE7, 26 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Orange Insulation, Copper Contact, Tin Electroplated, -55 to 105 deg C, 100 Pack
