Cabac Bootlace Ferrule Insulated 2.5mm 2.6x18mm Pin 24mm OAL Grey
Cabac Bootlace Ferrule Insulated 2.5mm 2.6x18mm Pin 24mm OAL Grey
Insulated Bootlace Ferrule, 2.5 mm, 1 Conductors, 18 mm Pin Length, 2.6 mm Pin Diameter, 4.9 mm Collar Inside Diameter, HNKE12/HNKE3/HNKE6/HNKE5/HNKE9/HNKE10/HNKE11, 24 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Grey Insulation, Copper Contact, Tin Plated, -55 to 105 deg C, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Pre-Insulated Terminals |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP250-18 |
| Collar Inside Diameter | 4.9 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Crimping Die | HNKE12 / HNKE3 / HNKE6 / HNKE5 / HNKE9 / HNKE10 / HNKE11 |
| Contact Material | Copper |
| Finish | Tin Plated |
| Insulation Colour | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Number of Conductors | 1 |
| Overall Length | 24 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Pin Diameter | 2.6 mm |
| Pin Length | 18 mm |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 2.5 mm, 1 Conductors, 18 mm Pin Length, 2.6 mm Pin Diameter, 4.9 mm Collar Inside Diameter, HNKE12/HNKE3/HNKE6/HNKE5/HNKE9/HNKE10/HNKE11, 24 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Grey Insulation, Copper Contact, Tin Plated, -55 to 105 deg C, 100 Pack
