Cabac Bootlace Ferrule Insulated 16mm 6.2x12mm Pin 24mm OAL Ivory
Cabac Bootlace Ferrule Insulated 16mm 6.2x12mm Pin 24mm OAL Ivory
Insulated Bootlace Ferrule, 16 mm, 1 Conductors, 12 mm Pin Length, 6.2 mm Pin Diameter, 9.6 mm Collar Inside Diameter, HNKE, 24 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Ivory Insulation, Copper Contact, Tin Plated, -55 to 105 deg C, 25 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Pre-Insulated Terminals |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP1600 |
| Conductor Size | 16 mm |
| Collar Inside Diameter | 9.6 mm |
| Crimping Die | HNKE |
| Contact Material | Copper |
| Number of Conductors | 1 |
| Finish | Tin Plated |
| Insulation Material | Nylon |
| Insulation Colour | Ivory |
| Overall Length | 24 mm |
| Pin Length | 12 mm |
| Pack Size | 25 Pack |
| Pin Diameter | 6.2 mm |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
Description
Insulated Bootlace Ferrule, 16 mm, 1 Conductors, 12 mm Pin Length, 6.2 mm Pin Diameter, 9.6 mm Collar Inside Diameter, HNKE, 24 mm Overall Length, Copper Sleeve, Nylon Insulation, Ivory Insulation, Copper Contact, Tin Plated, -55 to 105 deg C, 25 Pack
