Cabac Crimp Link Bi-Metal 35mm 19/1.53 19/1.53 70mm OAL
Cabac Crimp Link Bi-Metal 35mm 19/1.53 19/1.53 70mm OAL
Crimp Link with Internal Barrier, Bi-Metal, 35 mm Conductor, Number of Strands: 19/1.53, 8.5mm Inside Diameter, Crimping Die: HT-6/35AL, HT130-C-35, 1 Crimp, 1, 70 mm Overall Length, Bi-Metal Body, Aluminium Conductor, Copper Barrel
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Barrier Links Bi-Metal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLK35/35 |
| A-F Hex Die | 9 mm/9.2 mm |
| Body Material | Bi-Metal |
| Conductive Material | Brass/Copper |
| Conductor Size | 35 mm |
| Crimping Die | HT-6/35AL; HT130-C-35 |
| Inside Diameter | 8.5 mm |
| Number of Crimps | 1/1 |
| Number of Strands | 19/1.53 |
| Overall Length | 70 mm |
| Product Type | Links Bi-Metal |
Description
Crimp Link with Internal Barrier, Bi-Metal, 35 mm Conductor, Number of Strands: 19/1.53, 8.5mm Inside Diameter, Crimping Die: HT-6/35AL, HT130-C-35, 1 Crimp, 1, 70 mm Overall Length, Bi-Metal Body, Aluminium Conductor, Copper Barrel
