Cabac Crimp Link Reducing Bi-Metal 300mm 240mm 61/2.52 61/2.25 120mm OAL
Cabac Crimp Link Reducing Bi-Metal 300mm 240mm 61/2.52 61/2.25 120mm OAL
Crimp Links, Reducing, Bi-Metal, Conductor Size from 300 mm to 240 mm, Number of Strands from 61/2.52 to 61/2.25, Inside Diameter from 23.5 mm to 21.5 mm, 120 mm Overall Length, A/F Hex Die from 28.4 mm to 23.1 mm, Crimping Die from HT-240/300AL to HT130-C-240, Number of Crimps from 2 to 3, Bi-Metal Body, Aluminium/Copper Barrel Conductor
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Reducing Links Bi-Metal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLK300/240 |
| Body Material | Bi-Metal |
| Conductive Material | Aluminium/Copper Barrel |
| From Conductor Size | 300 mm |
| From Inside Diameter | 23.5 mm |
| From Crimping Die | HT-240/300AL |
| From Number of Strands | 61/2.52 |
| From Number of Crimps | 2 |
| Overall Length | 120 mm |
| Product Type | Links Reducing Type |
| To Conductor Size | 240 mm |
| To Crimping Die | HT130-C-240 |
| To Inside Diameter | 21.5 mm |
| To Number of Crimps | 3 |
| To Number of Strands | 61/2.25 |
Description
Crimp Links, Reducing, Bi-Metal, Conductor Size from 300 mm to 240 mm, Number of Strands from 61/2.52 to 61/2.25, Inside Diameter from 23.5 mm to 21.5 mm, 120 mm Overall Length, A/F Hex Die from 28.4 mm to 23.1 mm, Crimping Die from HT-240/300AL to HT130-C-240, Number of Crimps from 2 to 3, Bi-Metal Body, Aluminium/Copper Barrel Conductor
