Cabac Crimp Lug Standard Type B Bi-Metal 400mm Blank Palm 160mm OAL
Cabac Crimp Lug Standard Type B Bi-Metal 400mm Blank Palm 160mm OAL
Crimp Lug, Standard, Type B Bi-Metal, 400 mm Conductor, Blank Palm For Custom Drilling, Standard Barrel, Barrel Length: 50 mm, Palm Type: Square, 160 mm Overall Length, Bi-Metal Body, Conductive Material: Aluminium Barrel/Copper Palm, Tin Electroplated Finish, -40 to 100 deg C, Number of Strands: 61/2.85, Inside Diameter: 26.5 mm, 53 mm Lug Length, 50 mm Lug Width, 10.5 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 39 mm, Crimping Die: ECW-H3D-4/500AL, Tensile Strength: 110 MPa
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Cabac |
| Range Name | Standard Lugs Bi-Metal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BL400 |
| A-F Hex Die | 39 mm |
| Barrel Length | 50 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Bi-Metal |
| Conductive Material | Aluminium Barrel/Copper Palm |
| Conductor Size | 400 mm |
| Crimping Die | ECW-H3D-4/500AL |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 26.5 mm |
| Lug Length | 53 mm |
| Lug Thickness | 10.5 mm |
| Lug Width | 50 mm |
| Number of Strands | 61/2.85 |
| Overall Length | 160 mm |
| Palm Type | Square |
| Stud Size | Blank Palm For Custom Drill inchg |
| Product Type | Lugs Standard |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Tensile Strength | 110 MPa |
Description
Crimp Lug, Standard, Type B Bi-Metal, 400 mm Conductor, Blank Palm For Custom Drilling, Standard Barrel, Barrel Length: 50 mm, Palm Type: Square, 160 mm Overall Length, Bi-Metal Body, Conductive Material: Aluminium Barrel/Copper Palm, Tin Electroplated Finish, -40 to 100 deg C, Number of Strands: 61/2.85, Inside Diameter: 26.5 mm, 53 mm Lug Length, 50 mm Lug Width, 10.5 mm Lug Thickness, A/F Hex Die: 39 mm, Crimping Die: ECW-H3D-4/500AL, Tensile Strength: 110 MPa
