Brilliant Lighting Ceiling Sweep Fan 4 Blade 52in 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Ceiling
Brilliant Lighting Ceiling Sweep Fan 4 Blade 52in 3 Speed Wall Controller ABS Plastic White Ceiling
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1320mm, 240 Volt, Motor Wattage: 50/27/15 Watt, Motor Speed: 215/157/113 rpm, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 11230/8290/5724 cu-m/hr, 11 deg Blade Pitch, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 30 deg, Number of Blades: 4, Ceiling Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, ABS Plastic Canopy, White Body, White Blade, 350mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Brilliant |
| Range Name | Cruze |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20530/05 |
| Air Flow Rate | 11230-8290-5724 cu-m/hr |
| Blade Colour | White |
| Blade Material | ABS Plastic |
| Blade Pitch | 11 deg |
| Body Colour | White |
| Body Material | ABS Plastic |
| Canopy Material | ABS Plastic |
| Ceiling Rake | 30 deg |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Fan Size | 1320 mm |
| Height | 350 mm |
| Motor Speed | 215-157-113 rpm |
| Motor Wattage | 50/27/15 Watt |
| Mounting Method | Ceiling |
| Motor Type | AC |
| Number of Blades | 4 Blade |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
Description
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1320mm, 240 Volt, Motor Wattage: 50/27/15 Watt, Motor Speed: 215/157/113 rpm, Control Type: 3 Speed Wall Controller, Air Flow Rate: 11230/8290/5724 cu-m/hr, 11 deg Blade Pitch, Motor Type: AC, Ceiling Rake: 30 deg, Number of Blades: 4, Ceiling Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, ABS Plastic Canopy, White Body, White Blade, 350mm Height
