Brilliant Lighting Exhaust Fan Round 270mm 240 Volt ?270 cu-m/hr 240mm Cut-Out ?45dBA White
Brilliant Lighting Exhaust Fan Round 270mm 240 Volt ?270 cu-m/hr 240mm Cut-Out ?45dBA White
The Talon Round Exhaust fan is a classic design that will complement any home. With its simple, subtle design and efficient motor this exhaust fan will effortlessly ventilate your room. The Talon is available with two different airflow capacities suited to small and medium sized rooms.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Brilliant Lighting |
| Range Name | Talon |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 18255/05 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 270 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 75 l/sec |
| Colour | White |
| Cut-Out Size | 240 mm |
| Fan Size | 270 mm |
| Duct Size | 150 mm |
| Height | 194 mm |
| IP Rating | IPX4 |
| Length | 270 mm |
| Motor Type | Ball Bearing |
| Mounting Method | Ceiling |
| Noise Level | 45 dBA |
| Product Type | Exhaust fans |
| Shape | Round |
| Voltage | 240 Volt |
| Wattage | 25 Watt |
Description
The Talon Round Exhaust fan is a classic design that will complement any home. With its simple, subtle design and efficient motor this exhaust fan will effortlessly ventilate your room. The Talon is available with two different airflow capacities suited to small and medium sized rooms.
