Brilliant Lighting LED Strip Light 12V 4.5W 340lm 4.2K Cool White IP65
Brilliant Lighting LED Strip Light 12V 4.5W 340lm 4.2K Cool White IP65
The 5 meter Weatherproof LED Strip Light Kit IP65 is a high quality and reliable strip light which is designed perfect for highlighting an area outdoors around a residential or commercial property. This LED strip light features an IP65 rating making it waterproof and weatherproof when exposed to environmental changes.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Brilliant Lighting |
| Range Name | Strip Light |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39112100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 17880 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 12 Volt DC |
| IP Rating | IP65 |
| LED Colour | Cool White |
| Lumens | 340 lm |
| Length | 5 mtr |
| Number of LEDs | 60 |
| Product Type | LED Strip Lights |
| Wattage | 4.5 Watt |
Description
The 5 meter Weatherproof LED Strip Light Kit IP65 is a high quality and reliable strip light which is designed perfect for highlighting an area outdoors around a residential or commercial property. This LED strip light features an IP65 rating making it waterproof and weatherproof when exposed to environmental changes.
