Belden 24 AWG 4 Pair Chrome Data Cable Overall Screened Polyethylene/PVC
Belden 24 AWG 4 Pair Chrome Data Cable Overall Screened Polyethylene/PVC
Data Cable, 24 AWG, Tinned Annealed Copper, 0.3 kV, 1.54 Amp, 4 Pair, 7x32 Strands, Overall Screened Screen, 9.906 mm Overall Diameter, 100 mm Bend Radius, 0.559 mm Insulation Thickness, 0.889 mm Sheath Thickness, 489.302 N Pulling Tension, DC: 78.744 Ohm/km Conductor Resistance, 90% Screen Coverage, Tinned Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape Screen, Polyethylene Insulation, PVC Sheath, Chrome Sheath, -30 to 80 deg C, UL 1685 UL Loading IEC 60332-1-2, RS485
| Brand | Belden |
|---|---|
| Range Name | RS-485 |
| Standard Pack Size | 305 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 9844 0601000 |
| Bend Radius | 100 mm |
| Conductor Resistance | DC: 78.744 Ohm/km |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Current | 1.54 Amp |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Insulation Thickness | 0.559 mm |
| Number of Pairs | 4 Pair |
| Overall Diameter | 9.906 mm |
| Please Note | RS485 |
| Product Type | Data Cable |
| Screen Coverage | 90% |
| Pulling Tension | 489.302 N |
| Sheath Colour | Chrome |
| Screen Material | Tinned Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | UL 1685 UL Loading IEC 60332-1-2 |
| Sheath Thickness | 0.889 mm |
| Stranding | 7x32 |
| Voltage | 0.3 kV |
| Temperature | -30 to 80 deg C |
Description
Data Cable, 24 AWG, Tinned Annealed Copper, 0.3 kV, 1.54 Amp, 4 Pair, 7x32 Strands, Overall Screened Screen, 9.906 mm Overall Diameter, 100 mm Bend Radius, 0.559 mm Insulation Thickness, 0.889 mm Sheath Thickness, 489.302 N Pulling Tension, DC: 78.744 Ohm/km Conductor Resistance, 90% Screen Coverage, Tinned Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape Screen, Polyethylene Insulation, PVC Sheath, Chrome Sheath, -30 to 80 deg C, UL 1685 UL Loading IEC 60332-1-2, RS485
