Belden 1mm 3 Core + Earth Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Belden 1mm 3 Core + Earth Instrumentation Cable Unarmoured Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core + Earth, Overall Screened Screen, 9.1 mm Overall Diameter, 54.6 mm Static/182 mm Flexible Bend Radius, Tinned Copper Braid Screen, Green/Yellow/Black Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static: -40 to 80 deg C/Flexible: -30 to 70 deg C, DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE
| Brand | Belden |
|---|---|
| Range Name | Machflex |
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 4G1.0CY 368500M |
| Bend Radius | Static 54.6 mm/Flexible 182 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Conductor Size | 1 mm |
| Core Colours | Green/Yellow/Black Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Pairs | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 9.1 mm |
| Product Type | Instrumentation Cable Unarmoured |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C Flexible -30 to 70 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 3 Core + Earth, Overall Screened Screen, 9.1 mm Overall Diameter, 54.6 mm Static/182 mm Flexible Bend Radius, Tinned Copper Braid Screen, Green/Yellow/Black Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static: -40 to 80 deg C/Flexible: -30 to 70 deg C, DIN VDE 0295 IEC 60228 BS 6360 DIN EN 50290-2-22 RoHS REACH & CE
