Belden Data Cable 1 Pair Overall Screened 22 AWG 0.3kV FHDPE/TCBS/AL/PVC Black RS485
Belden Data Cable 1 Pair Overall Screened 22 AWG 0.3kV FHDPE/TCBS/AL/PVC Black RS485
Data Cable, RS485, 1 Pair, Overall Screened, 22 AWG, Tinned Copper, 0.3 kV, 2.7 Amp, 7x30 Strands, 7.214 mm Overall Diameter, 71.12 mm Bend Radius, 266.892 N Pulling Tension, Conductor Resistance: DC - 48.2307 Ohm/km, 65% Screen Coverage, Tinned Copper Braid Screen Aluminium/Polyester Tape, Foam HDPE Insulation, PVC Sheath, White/Blue Trace and Blue/White Trace Insulation, Black Sheath, -20 to 60 deg C
| Brand | Belden |
|---|---|
| Standard Pack Size | 305 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 3105A 0101000 |
| Bend Radius | 71.12 mm |
| Conductor Resistance | DC: 48.2307 Ohm/km |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Conductor Size | 6 mm |
| Current | 2.7 Amp |
| Insulation Colour | White/Blue Trace and Blue/White Trace |
| Insulation Material | Foam HDPE |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 7.214 mm |
| Please Note | RS485 |
| Product Type | Data Cable |
| Screen Coverage | 65% |
| Pulling Tension | 266.892 N |
| Sheath Colour | Black |
| Screen Material | Tinned Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | 7x30 |
| Voltage | 0.3 kV |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
Description
Data Cable, RS485, 1 Pair, Overall Screened, 22 AWG, Tinned Copper, 0.3 kV, 2.7 Amp, 7x30 Strands, 7.214 mm Overall Diameter, 71.12 mm Bend Radius, 266.892 N Pulling Tension, Conductor Resistance: DC - 48.2307 Ohm/km, 65% Screen Coverage, Tinned Copper Braid Screen Aluminium/Polyester Tape, Foam HDPE Insulation, PVC Sheath, White/Blue Trace and Blue/White Trace Insulation, Black Sheath, -20 to 60 deg C
